Това е въпрос, който вълнува всеки стопанин на мъркащ питомец. Ветеринарите обаче са категорични, че аргументите “за” са много повече от тези “против”.
Котараците “маркират” дома.
Още на 6-7 месеца мъжките котки се разгонват и започват да “маркират” – изпускат на различни места у дома по няколко капки урина с изключително неприятна миризма, която почти не подлежи на изличаване. Едновременно с това, надават специфичен “вой”, който може да се окаже изключително дразнещ за всички в домакинството. Нещо повече – по време на разгонването котараците стават много безрасъдни в търсене на женска, което означава, че могат да избягат или дори да скочат през тераса или отворен прозорец.
Женските развиват ракови образувания на половите органи.
Женските не “маркират”, но също издават специфични, неприятни звуци. Наред с това, ветеринарите предупреждават, че при некастрираните котки има много по-голям шанс от злокачествени заболявания на матката и яйчниците, които отново завършват с кастрация, но при много по-неблагоприятни за котето условия.
При домашните котки кастрацията е добро решение.
Котката може да роди средно около 8 малки на година. Всяко женско от тях съзрява още преди навършване на 12 месеца – това означава, че, ако заплождате котката, ще трябва да намирате дом на много голямо количество животинчета. Ако не успеете, те завършват на улицата. Ако пък не искате малки, разгонването се превръща в мъчение и за Вас, и за мъркащия питомец. Ето защо кастрацията е най-чистото и здравословно решение за всички.
Кастрираните котки не изискват много повече грижи.
Храненето на кастрираните котки със специални храни като Royal Canin може да помогне за поддържането на оптималното им здравословно състояние и контролиране на теглото им, което често става предизвикателство след кастрацията.