В блога често дискутираме, че нуждите на домашните любимци наподобяват тези на хората – случаите на кучешко прегряване и топлинно изтощение са може би дори повече и по-тежки от тези на слънчеви удари при стопаните, тъй като животните не се изпотяват, за да подпомогнат охлаждането си при високи температури. Тези състояния на кучешко прегряване може да причинят дори сърдечен удар на кучето, който да се окаже фатален. Целта на следващите редове обаче не е да всява страх относно кучешкото прегряване – знанието за това колко сериозни могат да бъдат последиците е важно, но още по-важно е да сте подготвени за това как можете да предпазите Вашето куче от кучешко прегряване и топлинно изтощение. Именно с тази ценна информация ще Ви помогнем в този блогпост.
Съдържание:
- Какви са причините за кучешко прегряване?
- Какви са признаците и симптомите на кучешкото прегряване?
- 4 стъпки, които да направите, ако кучето Ви има топлинно изтощение
- Как да предпазите домашния си любимец от прегряване?
- Кои кучета са изложени на по-висок риск от прегряване, топлинно изтощение или топлинен удар?
- Топ съвети за охлаждане на кучето и предотвратяване на прегряването му
Какви са причините за кучешко прегряване?
Кучетата имат много малко потни жлези – основно по лапите си. Естественото охлаждане на тялото им е затруднено и се случва най-вече като дишат тежко, в повечето случаи с изплезен език. До известна степен терморегулацията се случва благодарение на козината, сред основните роли на която е да защитава кожата и да запазва постоянната телесна температура. Когато обаче тежкото дишане е недостатъчно за охлаждане при прекалено горещо време или усилена физическа активност, може да настъпи прегряване, последвано от топлинно изтощение.
Прегряване е налице, когато телесната температура на кучето се повиши над 39.5 градуса. Незабелязно или оставено без необходимите мерки, това състояние може да доведе до топлинно изтощение, а от тук и до сериозни трайни последици за здравето на кучето.
Какви са признаците и симптомите на кучешкото прегряване?
Познаването на всеки признак и симптом на кучешко прегряване и топлинно изтощение е важно, за да можете да разпознаете тези опасни състояния и да помогнете своевременно на Вашето куче.
Първи признаци на кучешкото прегряване
- Прекалено тежко дишане и запъхтяване;
- Шумно, учестено дишане;
- Слабост и летаргичност;
- Сухота и лепкавост на венците – това е признак на сериозно обезводняване.
Признаци на кучешкото прегряване и животозастрашаващи състояния
- Тъмночервен цвят на венците (при нормален светло до средно розов);
- Повръщане на кръв;
- Промени в поведението (нестабилна походка, обърканост и други);
- Ускорен пулс;
- Слабо или липсващо уриниране;
- Кървава или оцветена в черно диария;
- Затруднено дишане;
- В най-тежките случаи – гърчове и припадъци.
4 стъпки, които да направите, ако кучето Ви има топлинно изтощение
Хванати навреме, състояния като кучешко прегряване и топлинно изтощение могат спокойно да бъдат овладяни бързо и да останат без трайни последици за здравето на кучето. Ето 4 лесни стъпки, които да следвате:
- Осигурете на кучето хладна баня или го полейте с градински маркуч. В никакъв случай обаче не добавяйте лед към водата, тъй като това може да предизвика животозастрашаващи състояния.
- Дайте на кучето голяма купа с вода. Не е необходимо обаче да го насилвате да пие – това действие само по себе си няма да доведе до понижаване на телесната температура.
- Качете все още мокрото куче в колата и максимално бързо отидете при ветеринаря. Обадете се предварително на Вашия лекар, обяснете какви са симптомите и от какво се опасявате, за да може той да подготви необходимото още преди да сте пристигнали в клиниката. В тежки случаи това може да спаси живота на Вашето куче.
- Пуснете климатика и отворете прозорците на колата, докато се придвижвате към ветеринарната клиника. Допълнителният въздушен поток ще ускори изпарението на водата, което пък ще помогне за по-бързото понижаване на телесната температура.
Как да предпазите домашния си любимец от кучешко прегряване?
Колкото и сериозно да е кучешкото прегряване, има няколко лесни стъпки, които можете да предприемете, за да предпазите домашния си любимец от топлинно изтощение:
- Уверете се, че кучето има постоянен достъп до сянка, вода и хладно място за почивка;
- Изберете за разходка и упражнение тези часове от деня, когато температурите не са толкова високи – рано сутрин и късно вечер. Независимо от по-поносимото време, задължително носете със себе си специална бутилка и/или сгъваема купичка за вода за кучето;
- Никога не оставяйте кучето си само в колата;
- Научете различни начини за охлаждане на кучето – на пазара се предлагат различни кучешки фонтани, охлаждащи или повдигнати легла и други хитри продукти, които да Ви помогнат в начинанието;
- Все пак ключът е в достатъчното количество вода – предвидете повече купички в различни части на дома или градината и ги дръжте постоянно заредени с прясна вода за кучето.
Кои кучета са изложени на по-висок риск кучешко прегряване, топлинно изтощение или топлинен удар?
Брахицефалните породи кучета – тези, при които черепът плосък и широк – като мопс, булдог, пекинез и други са по-податливи на прегряване, топлинно изтощение и топлинен удар. На по-висок риск са изложени и кучетата с наднормено тегло – ето още една причина да следите за здравословните килограми на Вашия домашен любимец.
Все пак това може да не бъде толкова сериозен повод за притеснение, ако се вслушате внимателно в съветите на Вашия ветеринар. Консултирайте се с него какви допълнителни грижи за респираторния апарат на кучето да полагате през горещите месеци. Може да се наложи да взема специални лекарства за астма, предписани от лекаря.
При всички случаи, ако кучето Ви попада във високорисковите групи, обърнете се към ветеринар, за да Ви разясни необходимите допълнителни мерки срещу кучешко прегряване и топлинно изтощение. Обсъдете кога е удачно да излизате на разходка и колко дълги и интензивни физически упражнения можете да си позволите. Всичко това зависи от общото здравословно състояние на конкретното куче.
Топ съвети за охлаждане на кучето и предотвратяване на кучешко прегряване
В следващите редове ще обобщим най-важното, което трябва да знаете за кучешкото прегряване и топлинно изтощение и как да го избегнете и да имате здраво и щастливо куче у дома, дори и в най-горещите летни дни:
Никога не оставяйте кучето си в гореща кола
Независимо дали става дума само за няколко минути, дали колата е паркирана на сянка и се проветрява – кучето не бива да бъде оставяно само в нея, особено през горещите месеци.
Един от най-честите начини да се стигне до кучешко прегряване и топлинно изтощение е именно този. Фактът, че не очаквате конкретна гореща вълна не прави стоенето само в превозното средство по-безопасно за кучето. Температурата в колата може да се покачи сериозно само в рамките на няколко минути, дори и ако навън тя все още не се доближава до 30 градуса.
Играйте с кучето си в по-хладните часове от деня
Най-добре е да излизате за разходка и игра с кучето рано сутрин и късно вечер, за да избегнете големите горещини през летните месеци. Ако обаче ежедневният Ви ритъм не позволява това, все пак има редица начини да осигурите комфорта на кучето в горещите часове и да го предпазите от кучешко прегряване. Не винаги е лесно да изберем игри, които да играем с кучето, но си струва да опитаме тези 8 игри на закрито с кучето, когато навън е горещо. Можете, например, да включите в игрите плуване в басейн, а честите почивки са задължителни. Също така, затворените пространства с климатик предлагат множество варианти за развличане и обучение на кучето – възползвайте се от горещите часове за такъв вид забавления, за да избегнете кучешкото прегряване.
Винаги осигурявайте големи количества прясна питейна вода
Прясната вода в големи количества е най-важна за превенцията на кучешкото прегряване. Можете да се възползвате от различните вариации на кучешки фонтани, да разпръснете много купички или да се консултирате с ветеринаря, за да Ви подскаже той най-добрият начин Вашето куче да остане добре хидратирано.
Особено важно е в никакъв случай да не оставяте водата да застоява.Победете горещините със студени зони и охлаждаща постелка за кучета
Горещата земя – независимо дали става дума за пясък, асфалт, павета и други настилки – е изключително опасна за кучето. Температурите на повърхността са толкова високи, че могат да причинят изгаряне на лапите, като неприятно допълнение към прегряването и топлинното изтощение, ето защо кучетата не бива да лежат директно на земята.
Изборът на сенчести места за почивка на кучето невинаги помага, тъй като слънцето променя местоположението си през деня. Ето защо охлаждащата постелка за кучета е най-доброто, което можете да подарите на домашния си любимец против кучешко прегряване за лятото.
Редовно почиствайте козината на кучето си
Редовното разресване на козината е по-добро за кучето, отколкото драстичното й скъсяване и дори обръсването й. Почистването и четкането спомагат за премахването на неприятните сплъстявания и осигуряват необходимия за правилното охлаждане на кучето въздушен поток.
Състояния като кучешко прегряване и топлинно изтощение могат да се окажат изключително опасни за здравословното състояние на домашния Ви любимец. Следвайки обаче простите съвети в този материал можете да предпазите кучето си от тях. Наслаждавайте се на едно незабравимо лято, пийте повече вода и почивайте на сянка заедно!